Jdi na obsah Jdi na menu

Symboly obce Jestřabí

21. 12. 2010

Symboly obce Jestřabí

Zastupitelstvo obce Jestřabí zadalo v r. 2000 heraldikovi panu Pavlů Miroslavovi z Kelče vyhotovit návrh obecních symbolů (znaku, praporu). Předložený návrh byl schválen v zastupitelstvu obce dne 19.5.2001 a následně byla zaslána žádost o udělení znaku a praporu do Parlamentu České republiky, podvýboru pro heraldiku. Žádost byla projednána 14.2.2001 a symboly obce byly doporučeny Poslanecké sněmovně ČR ke schválení. Parlament České republiky udělil 5.dubna 2001 obci Jestřabí znak a prapor. Zástupcům obce byly tyto symboly předány v Praze 7.května 2001 předsedou Poslanecké sněmovny panem Václavem Klausem. Tyto symboly obce byly o pouti při slavnostní mši svaté 19.srpna 2001 posvěceny a předány do užívání naším duchovním správcem otcem Ondřejem. Udělení znaku a praporu je důležitý historický mezník v životě obce. Proto si přejme, aby tyto požehnané obecní symboly sjednocovaly a vracely se mezi občany při různých slavnostních příležitostech. V obecních symbolech spatříme kus místní historie a také dědictví předchozích generací.

Prapor obce Jestřabí


List tvoří sedm šikmých pruhů, střídavě modrých a žlutých, v poměru 7:2:2:8:2:2:7. V prostředním žlutém pruhu hnědý jestřáb se žlutým zobákem letící k dolnímu rohu. Poměr šířky k délce listu je 2:3.
    O obci Jestřabí jsou první zmínky v r.1503, kdy je vedena ve výčtu brumovských statků jako manské zboží s tvrzí. Původ názvu pochází od slova jestřáb, neboť obyvatelé této manské osady sloužili jako příslušníci ozbrojené čeledi královského hradu Brumov. Jedním z manů sídlících na tvrzi v Jestřabí byl jistý Jan Flajha, který byl v roce 1530 nobilitován (povýšen do šlechtického stavu), přičemž získal přídomek z Jestřabí a znak - v modrém poli dvě křížem přeložené jestřábí nohy s pazoury, tytéž i v klenotu, modro-zlatá přikrývadla.
    Na obecní pečeti z 18.stol. je zobrazen dravý pták – jestřáb – střemhlav útočící na kořist, patrně králíka či zajíce.
    Autor návrhu znaku a praporu obce spojil motiv ze staré pečetě s motivem jestřábí nohy s pazourem, převzatým z erbu Jana Flajhy. Z jeho erbu byly rovněž převzaty barvy znaku i praporu obce. Modrá barva připomíná patronku obce Jestřabí P. Marii Svatohostýnskou, které je zasvěcena místní kaple.

Znak obce Jestřabí

V modro-zlatě rozpolceném štítě vpravo zlatá noha dravého ptáka, vlevo jestřáb se zlatým zobákem slétající na šikmo dolů běžícího zajíce, oba přirozené barvy.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Symboly obce Jestřabí

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář