Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kultura, spolky a lidové tradice

13. 12. 2007

Kulturní a společenské události


Mezi ně můžeme zařadit pravidelný ples Mateřské školy, Maškarní karneval pro děti, Dětský den, fotbalový turnaj „O pohár starosty obce“, účast fotbalového mužstva v  okresní souteži, tradiční pouť a rozsvěcování vánočního stromu. V minulosti zde existoval i ochotnický divadelní spolek.    

Tradice a zvyky

V obci se i na počátku 21. století udržují některé ze starých zvyků. Jsou to především: masopustní obchůzka maškar, u nás nazývaná „fašanky“, po mnoha letech se opět navázalo na starou tradici „pochovávání basy“, dále pak velikonoční zvyk „tragačování“ (klepání), který je předáván z generace na generaci spolu s „tragači“, a samozřejmě velikonoční obchůzka s tatarem zvaná „mrskačka“. Stavění a kácení máje patří taktéž ke každoročním tradicím. Navečer před svátkem sv. Mikuláše prochází vesnicí tlupa čertů, která doprovází  Mikuláše s andělem, kteří roznášejí malým dětem dárky.   

Spolky

V současnosti v Jestřabí funguje Sbor dobrovolných hasičů (založen 1945), Český červený kříž (1953), Myslivecké sdružení, fotbalový klub SK Jestřabí (2005) a Klub seniorů (2010). Někteří jednotlivci jsou členy  skautského oddílu ve Štítné, několik dalších je členem rybářského spolku ve Slavičíně či včelařského spolku ve Štítné. Více info ke spolkům zde: www.jestrabi.estranky.cz/clanky/spolky/
.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář